E-shop O nás Kontakty

Je současná komerční kosmetika škodlivá?

Docela často se veřejně rozebírá otázka, jak je to se škodlivostí současné kosmetiky. Část veřejnosti i různá oficiální vyjádření hlásají, že kosmetika je bezpečná. Ta druhá alternativnější část veřejnosti zase uvádí spoustu příkladů škodlivosti některých složek kosmetiky.

A která skupina má pravdu? A jaký je tedy náš názor na to?

Pokud se na takovou otázku podíváme z hlediska veřejně prohlašované skutečnosti, pak musíme opravdu tvrdit, že současná kosmetika škodlivá není (toto ale není náš názor). Z právního hlediska totiž máme obecně platné vyhlášky, díky legislativě z EU, která nás jako spotřebitele chrání. A tyto vyhlášky výrobcům kosmetiky jasně stanovují, co škodlivé je a co není. A pokud se něco škodlivě jeví, tak mají výrobci striktně stanovené maximální limity koncentrace pro použití při výrobě. A výrobci se tím zpravidla řídí, aby neměli problémy. Takže tímto způsobem vzniká oprávnění prohlašovat, že kosmetické přípravky škodlivé nejsou.

Na straně druhé je již zcela jasně vědecky prokázáno, že v současné kosmetice se nachází řada různých látek, které jsou pro lidský organismus nežádoucí a nebezpečné.

Uvedu pro informaci ty, které podle našeho názoru našemu organismu škodí:

  • Sodium Laureth (Lauryl) Sulfát - dráždí pokožku, narušuje přirozenou tukovou ochrannou vrstvu pokožky, což způsobí vysoušení, snadnou zranitelnost a vstřebatelnost, akné, černé tečky, lupy

  • Silikony – vše s příponou ...dimethicone, ...trimethicone, ...siloxane, ...silicone, ...simethicone, ...crosspolymer - vpodstatě neškodné, ale při dlouhodobějším používání vytváří špatně smyvatelný film, který ucpává póry, brání dýchání pokožky, zabraňuje vstřebávání do pokožky, způsobuje tím akné, nadměrné maštění, zanícení

  • Vše co obsahuje zkratku ...PPG... - lehce vstřebatelný, toxický, dráždivý a alergický

  • Vše co obsahuje zkratku ...PEG... - dráždivý, může obsahovat z výroby špatně kontrolovatelnou karcinogenní látku

  • Vše, co obsahuje zkratku ...DEA... - dráždivý, může obsahovat z výroby špatně kontrolovatelnou karcinogenní látku

  • BHT, BHA - škodlivý, toxický, alergenní, karcinogenní

  • Paraben, nebo vše co obsahuje příponu ...paraben - alergenní, karcinogenní, hormonálně aktivní

  • Syntetické sluneční filtry, vše, co obsahuje Benzophenon..., BMDM, ...methoxycinamat - pronikají dobře do pokožky, jsou alergenní, hormonálně aktivní

  • Ropné deriváty, Mineral Oil, Liquidum parafinum, Petrolatum - vytváří neprodyšný film, ucpávají póry, znemožňují dýchání pokožky, znemožňují pocení, způsobují akné a záněty

A to určitě ještě není vše...

A každý, kdo je jenom trošku kompetentní a tvrdí, že kosmetika je bezpečná, toto tvrdí s plným vědomím, že v dnešní kosmetice jsou zcela běžně obsaženy tyto výše uvedené ingredience.

Protože však tyto ingredience jsou z právního hlediska povoleny nějakou vyhláškou, případně jejich obsah je ve výrobcích nějakým způsobem limitován, je možné pak veřejně prohlašovat, s odvoláním na legislativu, že kosmetika je bezpečná.

Podle našeho názoru jsou tedy v běžné komerční kosmetice obsaženy ingredience, které rozhodně nepřispívají ke zdraví člověka a některé jsou opravdu zdraví škodlivé (i když je legislativa v nějaké omezené míře povoluje). Je tedy opravdu na každém, aby se v tom „bezpečném“ světě trošku orientoval a vedl se vlastním rozumem.

Pokud si chcete uchovat čistou a zdravou pokožku, stačí se podívat na složení vaší oblíbené kosmetiky, ať už se jedná o mýdla, šampony, kondicionéry, krémy, tělová mléka, parfémy, deodoranty a vše, s čím přijde vaše pokožka do styku.

A pro ty, kteří přes veškerou legislativu přece jen přechází k názoru, že s tou kosmetikou není něco v pořádku, nabízíme naši alternativu.

Třeba se Vám zalíbí.

Přejeme Vám krásné dny.

Váš BD-Beautiful days


Svá tvrzení o škodlivosti některých látek jsme čerpali z následujících zdrojů:

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=940

http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chem-of-concern/

http://www.slozenikosmetiky.cz


A chystáme pokračování ...

26.02.2020