E-shop O nás Kontakty

Jak číst "Složení - Ingredients"

V současné době je na trhu obrovské množství kosmetických přípravků a vyznat se v jejich kvalitě či použitelnosti může být docela problém. Názvy a popisy výrobků jsou samozřejmě plné do nebe vychvalujících výroků, což je dáno komerční snahou výrobců zaujmout zákazníka.

Naštěstí jako zákazníci máme jeden docela účinný nástroj, jak rozpoznat alespoň v základech a trochu objektivně kvalitu kosmetického výrobku. Úředníci v Bruselu všem výrobcům kosmetiky určili pravidla, jak zákazníkovi objektivně sdělit, co je v každém kosmetickém výrobku obsaženo.

Tím nástrojem je "Složení - Ingredients".

Pravda, tato informace bývá mnohokrát špatně čitelná, schovaná někde na okraji etikety a vytištěná pidipísmem. Ale na každém kosmetickém výrobku podle zákona být musí.

Tak silné brýle nebo lupu s sebou a čtěte!

Tak zvané "Složení - Ingredients" představuje seznam všech látek, které jsou obsaženy ve výrobku, v mezinárodním názvosloví. Tyto názvy jsou seřazeny zcela přesně podle procentuálního množství, obsaženého ve výrobku. Takže látky na seznamu na prvním místě je ve výrobku nejvíce. Směrem dál v textu je obsah látek menší a co je na konci, toho je nejméně.

Z tohoto Složení tedy vyčteme zčásti to, zda výrobek neobsahuje některé látky, které jsou pro nás ne zcela prospěšné, (sulfáty, parabeny, propylenglykol, DEA, EDTA, paraffinum, petrolatum, PEG, PPG, a jiné), ale zčásti také to, jaké přibližné množství těchto látek je tam obsaženo.

Tak pro příklad si vezměte do ruky nějaký "kouzelný" šampón na vlasy s bylinkovými výtažky a na etiketě v sekci "ingredients" najdete:

Na prvním místě bude Aqua - voda. Vzhledem k tomu, že je šampón tekutý, bude obsahovat odhadem minimálně 50% vody (jinak by asi netekl). Na druhém místě většinou bývá Sodium Laureth Sulfát (pěkný prevít), emulgátor, který spojuje vodu s ostatními složkami šampónu, pění a myje a odmašťuje. Toho tam bývá tak asi 30%.

Pak tam bývají ještě nějaký konzervant (v horším případě paraben), Parfum - syntetická vůně a nějaká syntetická barviva (s ozančením CI-číslo). Každá z těchto složek zaujímá několik jednotek procent, čímž jsme už překročili 85% objemu přípravku a zatím nedošlo na ty "kouzelné" ingredience, slibované v popisu. Takže na ně zbývá ani ne 15% objemu a mohou být označeny jako "extract" z nějaké bylinky, nebo "oil" jako přírodní olej. Tyto látky také budou umístěny v seznamu až v druhé polovině, což svědčí o jejich nízkém procentovém zastoupení ve výrobku.

O prospěšnosti takového šampónu si pak už musíte udělat obrázek sami.

Takže zdravý rozum do hrsti a brýle s sebou.

Váš BD-Beautiful days

3.9.2019