E-shop O nás Kontakty

Dary z naší zahrádky

V letních měsících, když nám na zahrádce vyrostou poklady jako třeba levandule, rozmarýn, šalvěj, máta nebo meduňka, můžeme tyto bylinky využít k maceraci a vyrobit si takto svůj vlastní olejíček.

Jak na to:

Bylinky trháme jen za slunečného počasí, nejlépe přes poledne, mají větší obsah esencí. Máme dvě možnosti macerace a v návodu použijeme tu bezpečnější z hlediska trvanlivosti. Bezpečnější je bylinky dobře usušit a poté macerovat.

Macerace: 100 ml Bio mandlového oleje, nejlépe lisovaného za studena, 4 g sušených bylinek

bylinky vložíme do 100 ml vysterilizované sklenice (trouba 120°C, 20 min.), zalijeme olejíčkem a dáme za okno, občas protřepeme. Takto necháme bylinky macerovat 2-3 týdny, potom přecedíme a nalijeme do čisté sklenice. Olejíček uchováváme v chladnu. Při správném skladování vydrží cca 1 rok.

Bylinky můžete použít i čerstvé, budou lépe vonět. Nechte je ale alespoň 1-2 dny zavadnout, aby v bylinkách nezůstalo příliš velké množství vody, která by způsobila plíseň a znehodnotila veškerou námahu.

Levandule

Levandule je snad na všechny potíže, je vhodná pro děti, dospělé i těhotné maminky. Vlastní výroba levandulového olejíčku jistě potěší a má blahodárné účinky na Vaši pokožku.

Levandulový olejíček využijeme při následujících potížích:

akné, plísňové infekce, zánět kůže, napadení kůže kvasinkami, oparu, bodnutí hmyzem, levandule ničí parazity a mikroby, podporuje regeneraci, hojí rány, obnovuje buňky a je vhodná při lupénce a exémech.

Rozmarýn

vhodný při exémech, unavené a matné pokožce

Rozmarýnový výluh při problémech s lupy: 2 l studené vody, 2 velké hrsti čerstvého nebo sušeného rozmarýnu (čerstvý je lepší)

Suroviny dáme do hrnce, přikryjeme poklicí a necháme odstát do druhého dne. Poté výluh ohřejeme, přecedíme a použijeme jako oplach na umyté vlasy. Již neoplachujeme a používáme po každém umytí.

Šalvěj

vhodná na exémy, padání vlasů, lupy

Šalvějový odvar proti padání vlasů: 2 l vody, 2 velké hrsti šalvěje

Horkou vodou zalijeme šalvěj, po 10 minutách ocedíme a použijeme jako přeliv po již umytých vlasech. Odvar neoplachujeme a používáme alespoň 1 měsíc.

Máta

Uvolňuje svaly, je vhodná jako masážní olej nebo jako koupelový olejíček.

Meduňka

Uklidňuje, také se velice dobře hodí jako masážní nebo koupelový olejíček.

Ořešák

Odvar z ořechového listí a kopřivy je vhodný při vypadávání vlasů. Odvar používáme po každém mytí. Ořechové listí může zabarvit světlé vlasy a pokud máte světlé vlasy, použijte pouze kopřivy nebo šalvěj.

Osvědčený recept mojí babičky při vypadávání vlasů:

11 ořechových listů a 1 hrst čerstvých kopřiv přelijeme 3 litry vařící vody. Tímto vlažným přelivem opláchneme již umyté vlasy.

A pokud máte na zahrádce oregáno, můžete vyzkoušet k osvěžení vlasů silný odvar z oregana jako přírodní kondicionér.

Váš BD-Beautiful days

20.7.2019